Vyšší odborná škola zdravotnická Brno, je příspěvkovou organizací zřizovanou Jihomoravským krajem (VOŠZ). Sídlí v šesti podlažích novorenesanční budovy, jejíž dokončení je datováno do roku 1911. Průčelí budovy vyzdobil svými plastikami František Úprka. V současné době je budova majetkem Jihomoravského kraje. Usnesením Zastupitelstva Jihomoravského kraje byla svěřena k užívání VOŠZ na dobu neurčitou.
Ve spolupráci s investičním odborem JmK momentálně probíhají intenzívní přípravy na možnou postupnou rekonstrukci. Současně se připravuje včlenění tzv. Robotárny (kroužku Robotika) realizovaným Domem dětí a mládeže na Helceletově ulici, do objektu školy. Mimo VOŠZ v budově sídlí i Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, p. o. (https://www.sjs-brno.cz/) a firemní zařízení JmK - mateřská škola Lentilka (https://www.luzanky.cz/lentilka).
Škola má k dispozici:
MŠMT ČR svým rozhodnutím z roku 2007, s účinností od 1. 9. 2010, povolilo na základě žádosti školy cílovou kapacitu školy 900 studentů.
Škola vznikla 1. září 1990 jako střední zdravotnická škola odloučením od zdravotnické školy na Jaselské ulici a 22 let sídlila v „Bílém domě“ na Žerotínově náměstí. Zásluhu na vzniku naší školy mají brněnští pedagogové a zdravotníci, z nichž mnozí na škole pracovali nebo se jinak zapsali do jejích dějin. Jsou to zejména první ředitelka školy Mgr. Naděžda Tomková a pan Ing. Pavel Podsedník, po jehož otci nesla škola dlouhá léta jméno.
Organizačně byla škola po svém vzniku řízena Krajským ústavem národního zdraví, ten však byl koncem roku 1990 zrušen a zřizovatelem se stal Okresní úřad v Brně, později Úřad města Brna.
V prvních letech svého působení se škola soustředila na výchovu dětských sester a ženských sester, jak se dříve absolventkám oboru porodní asistentka říkalo. Krátce po svém vzniku se škola začala specializovat na pomaturitní vzdělávání dětských a všeobecných sester a porodních asistentek. Postupně opouštěla klasické středoškolské vzdělávání zdravotnických pracovníků. Po náročných přípravách a akreditacích bylo otevřeno specializační studium na oboru sestra pro intenzivní péči a sestra pro psychiatrii. Prioritou se pak staly přípravy k zahájení výuky na vyšší zdravotnické škole.
Rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví České republiky byla v roce 1996 zřízena Střední zdravotnická škola a Vyšší zdravotnická škola Josefa Podsedníka, jak zněl celý oficiální název školy, která se stala samostatným právním subjektem v působnosti Ministerstva zdravotnictví. Krátce nato byly všechny zdravotnické školy převedeny do působnosti Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kde jsou zařazeny dosud.
Od roku 1997 se škola jako čistě Vyšší zdravotnická škola Josefa Podsedníka zaměřovala jen na vyšší odborné studium ve čtyřech, později v šesti zdravotnických oborech. Byli jsme jednou ze dvou škol v České republice, která vzdělávala zdravotnické pracovníky výhradně ve vyšším odborném studiu. Škola vzdělávala všechny základní, tehdy dostupné a platné zdravotnické specializace.
Studentky a studenti se tehdy i dnes pravidelně zúčastňují soutěží první pomoci, charitativních akcí Bílá pastelka, Květinový den, sportovních a odborných kurzů, pro děti mateřských škol škola každoročně pořádá oblíbenou Nemocnici zvířátek. Pravidelně vzdělává pedagogické pracovníky, ale i zájemce z řad veřejnosti v dovednostech umožňujících výkon funkce zdravotníka zotavovacích akcí a škol v přírodě.
Život školy byl poznamenán i několika změnami. V roce 2006 naposledy absolvovaly na naší škole studentky oboru diplomovaná dětská sestra, porodní asistentka, sestra pro psychiatrii a o rok dříve tolik potřebné sestry pro intenzivní péči.
Změna názvu školy na Vyšší odbornou školu zdravotnickou Brno, příspěvkovou organizaci, byla schválena Zastupitelstvem Jihomoravského kraje na jaře roku 2015, a to na dobu neurčitou.
Po celou dobu své existence škola vychovávala a vychovává, ač se její názvy, působiště i vedení měnily, kvalitní zdravotnické pracovníky, o něž je v brněnských i mimobrněnských nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních značný zájem. Svědčí to o dobrém jménu, které si škola získala svým seriózním, poctivým a náročným přístupem ke studentům, k jejich výchově a vzdělávání i přístupem k široké veřejnosti.
V průběhu své existence škola mnohokrát akreditovala a reakreditovala všechny programy, které bylo možné v rámci vyššího odborného školství vzdělávat. Řada dříve nabízených vzdělávacích oborů a programů postupně přešla na formu pouze specializačních vzdělávání, některé byly převedeny výhradně na vysoké školy. V současné době je možné studovat na úrovni vyššího odborného vzdělávání obory diplomovaná všeobecná sestra a diplomovaná dětská sestra.
Po dobu tří let vlastnila škola i certifikaci ISO. Přesto, že VOŠZ Brno v roce 2019 nezažádala o obnovu certifikátu, zkušenosti a dobrou praxi získané při této spolupráci uplatňuje i nadále při organizaci výchovy, vzdělávání či provozu.
Škola se aktivně zapojuje v národních i mezinárodních projektech a získává tak další finanční prostředky z Evropské unie na vzdělávací programy i vybavení školy.